Plzeň

Co by kamenem dohodil od místa vaší rekreace leží metropole západních Čech, město Plzeň, se svými 180 000 obyvateli čtvrté největší centrum v zemi. A jako takové nabízí celou řadu atrakcí a kulturních památek, které lze navštívit během vašeho pobytu. zoo pilsen

ZOO

Jste-li milovníky divé zvěře, potom můžeme doporučit Zoologickou a botanickou zahradu Plzeň. Sami se rádi procházíme na těchto jedenadvaceti hektarech obývaných pestrými zvířecími druhy. Slovo pestrý neříkáme náhodou. V Plzni na vás nečekají jen exotická zvířata, na která od loňského roku nově dohlíží žirafy. Jako jedna z mála zahrad nabízí seznámení s dávnými obyvateli země-dinosaury-prostřednictvím Dinoparku, což asi nejvíce ocení děti. Zároveň byl zrekonstruován typický český statek, kde si lze připomenout stará řemesla, přiučit se práci s nástroji a prohlédnout si také obyčejná, přesto krásná česká zvířata.

Meditační zahrada

Pokud naopak dáváte přednost posezení v přírodě, rozjímání a věříte v sílu ducha, potom doporučujeme okruh Meditační zahradou. Byla založena panem Lubošem Hruškou (již zesnulý člen Konfederace politických vězňů) na jeho bývalém sadě a nedílnou součástí je také Památník obětem zla. Jedná se o rozsáhlou zahradu posetou jehličnany, sochami a jezírky, dnes pod správou plzeňské diecéze. Procházka touto zelení má v sobě cosi mystického, dokáže uklidnit, uzdravit a patří rozhodně k nezapomenutelným zážitkům.

Patton Memorial

Jestliže patříte k obdivovatelům historie, v Plzni máte jedinečnou šanci dozvědět se více o americké armádě. Muzeum Patton Memorial je totiž jediné v České republice, které se právě této problematice věnuje. K příležitosti 60. výročí osvobození města byla založena expozice čítající více než 1000 kousků ze soukromých sbírek, nabízející dobové záběry z náletů na Škodovy závody, vstupu Američanů do města a další autentické fotografie, didaktické filmy, pamětní mince atd.

fotogalerie chaty
divadlo

Historické podzemí

Další dějepisnou lahůdkou je potom plzeňské historické podzemí. V hloubce téměř 12metrů, kde se nelze pohybovat bez helmy, čeká fanoušky adrenalinu skoro kilometrová trasa plná poznávání. Labyrint chodeb a sklepů byl zbudován před 800 lety jako skladiště potravin, útočiště před nepřáteli a také zde kvasilo pivo. Zdi opředené tajemstvím, mnohé studny, velké kolo pod vodárenskou věží a středověký nádech. To nabízí ulice pod ulicemi. pivovar

Pivovar a Pivovarské muzeum

A konečně něco pro všechny. Na Prazdroj( speciálně na naší hořkou 12) i na Gambrinus jsme my Plzeňané náležitě pyšní. Takže máte-li mlsné jazýčky, neváhejte a navštivte plzeňský pivovar. V muzeu se dozvíte, jaká řemesla se využívala při vaření piva dříve (dokonce můžete získat výuční list), v moderní budově pak během prohlídky zjistíte něco víc o přípravě zlatého moku dnes. Navštívíte-li historické podzemí, můžete získanou pivní známku směnit za dvojku piva, nebo si dejte točený půllitr kdekoliv, v Plzni teče pivo i v řece.
katedrala

Katedrála sv. Bartoloměje

Gotický trojlodní chrám sv. Bartoloměje najdeme na půvabném náměstí Republiky. Stavět se začal krátce po založení města roku 1295 a dokončen byl až na počátku století šestnáctého. K nejvýznamnějším památkám uvnitř patří Plzeňská madona z roku okolo 1390. Sousoší Kalvárie a další řezbářská díla Vás nadchnou neméně. Katedrála ale vyniká především svou věží, která je díky výšce 102,26 m, nejvyšší u nás. Pokud máte dost sil, můžete se přesvědčit sami. Po zdolání 301 schodů uvidíte starobylé domy z ptačí perspektivy, při dobré viditelnosti spatříte šumavské vrcholky. Nezapomeňte se také poohlédnout po náměstí, v době založení největšího v Evropě. Stojí zde mnoho historických domů, nejvíce ale upoutá renesanční budova radnice z roku 1559. Málokdo si dnes všimne morového sloupu, který je připomínkou epidemií v Evropě. Často diskutované jsou nové, moderní kašny postavené v rozích náměstí.

Velká židovská synagoga

Třetí největší synagoga na světě je památkou na početnou komunitu židů žijících v Plzni. Plzeňský průmyslník Emanuel Klotz navrhl stavbu v maursko-románském stylu, dostavena byla roku 1893. V synagoze vynikají unikátní pneumatické varhany, o teplo se stará podlažní topení. Rozlehlá budova je využívána pro výstavy a koncerty. divadlo

Divadlo J.K.Tyla

Divadlo Josefa Kajetána Tyla otevřeli roku 1902 operou Libuše. Dnes můžete zajít na balet, operu, operetu i činohru. Asi nejznámějším hercem divadla je Martin Stránský, kterého znáte minimálně ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě  muzeum

Západočeské muzeum v Plzni

Nově zrekonstruovaná budova z dob národního obrození si jistě zaslouží Vaší návštěvu. V suterénu naleznete v Čechách největší historickou zbrojnici. Stovky brnění a palných zbraní ze 14. a 17. století, jsou zde vyrovnány jako v době své největší slávy. Ostatní patra slouží pro tematicky zaměřené výstavy. Málokdo ví, že v muzeu je také knihovna s tisky starými i 600 let!

Muzeum loutek

Nejmodernější muzeum v Plzni najdete přímo na náměstí Republiky. Uvidíte zde sbírky loutek několika divadelních společností a dozvíte se více i o zdejší ikoně loutkového divadla, Josefu Skupovi.

Rekreační oblast Boleveckých rybníků

„Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu. Největším rybníkem je Velký Bolevecký rybník s rozlohou 54 ha. Kromě koupání je využíván i k vodním sportům.“ Zdroj: kudyznudy.cz

Akvárium Akva-tera

V této jedinečné expozici máte šanci spatřit pavouky, štíry, ryby, hmyz, hady, krokodýly, želvy a jiná studenokrevná zvířata. Pokud budete mít štěstí, tak se mnoho dozvíte z komentovaného krmení některých zdejších obyvatel.

Západočeská galerie

Západočeská galerie má několik poboček, jedna z nich sídlí v historické budově masných krámů. Pokud si rádi zajdete na výstavu, nebo na koncert, navštivte internetové stránky galerie, je zde z čeho vybírat.

Muzeum strašidel

Málokdo by pod moderní budovou hotelu Central hledal původní, stovky let staré sklepení. Pojďme společně nahlédnout do tohoto místa, které pamatuje zapomenuté časy staré Plzně. Připomeňme si některé plzeňské pověsti a poznejme tajuplné bytosti, o kterých se v nich píše.

Rozhledna na Chlumu a vrchol Krkavec

V lesích na severním okraji Plzně najdeme vrchol Krkavec s 18 m vysokou rozhlednou. Dlouhou dobu byl objekt turistům uzavřený, ale od letošního roku se můžete opět rozhlédnout do dáli.
Rozhledna Chlum se tyčí na stejnojmenném kopci, v Plzni na Doubravce. Postavil jí Klub českých turistů roku 1926. Veřejnosti přístupná rozhledna umožňuje výhled na celou Plzeň a je zde také občerstvení.

Rozhlasové muzeum

Stará rádia, rozhlasovou techniku i nahrávky připomínající historické události, to vše můžete vidět a hlavně slyšet v budově Českého rozhlasu na náměstí Míru. Prohlídku je třeba předem domluvit!

Pivní lázně

Relaxace ve stylu hlavního města piva.

Muzeum církevního umění Plzeňské diecéze

Na chodbách bývalého františkánského kláštera, můžeme obdivovat umělecké památky a liturgické předměty, které se v západních Čechách dochovaly.

Jiné

A jestli jste si nevybrali ze zmíněných zajímavostí, vězte, že Plzeň, evropské město kultury 2015, nabízí mnohem více. Nic však nebrání tomu zůstat na chatě a užívat si nerušenou dovolenou u Hracholuské přehrady.

Užitečné odkazy:
Rezervovat pobyt
„Navštivte evropské hlavní město kultury 2015!“